Jak sprawdzić, czy turbosprężarka działa poprawnie?

turbosprezarka1

Turbosprężarka to urządzenie, które zwiększa moc silnika. Integralnym elementem maszyny jest wał, na którym osadzona jest turbina i sprężarka. Zasada jej działania opiera się na doładowaniu silnika dodatkowym powietrzem, co umożliwia podanie większej ilości paliwa i poprawienie osiągów oraz sprawności silnika. Turbosprężarka to podzespół, który pracuje w ekstremalnych warunkach i z tego względu wymaga szczególnej troski eksploatacyjnej. Sprawdźmy, w jaki sposób można ocenić poprawność działania turbosprężarki.

Krok 1. Wybierz się na jazdę testową 


Ryzyko uszkodzenia turbosprężarki spędza sen z powiek wielu kierowcom. Dobra wiadomość jest taka, że rozpoznanie problemów z turbodoładowaniem nie powinno sprawić problemu. Wystarczy raz na jakiś czas wybrać się na jazdę testową i zwrócić uwagę na czynniki alarmujące. Najważniejszym z nich jest hałas. Niepokojący gwizd i metaliczny hałas przy przyspieszaniu powyżej 1500 obrotów/minutę to najczęstszy objaw uszkodzonej turbosprężarki. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na kolor spalin, wydobywających się z rury wydechowej. Biały dym z rury wydechowej i zapach spalonego oleju lub czarny dym i wyraźne spadki mocy to symptomy, których nie można bagatelizować. Warto również zwrócić uwagę, czy w układzie ssącym lub wydechowych nie ma wycieków oleju. Olej silnikowy w rurze intercoolera będzie prawdopodobnie dowodem na uszkodzenie uszczelniaczy. 100% objawem niesprawnej turbosprężarki będzie brak dźwięku załączania urządzenia i niewyczuwalne przyspieszenie lub utrata mocy.

Krok 2. Zleć diagnostykę w serwisie


Drugim krokiem do pełnego sprawdzenia turbosprężarki jest przekazanie jej w ręce fachowców z serwisu, który oferuje naprawę i regenerację turbosprężarek. Pracownicy naszego serwisu przeprowadzą precyzyjną diagnostykę turbosprężarki metodą wizualno-mechaniczną. Proces diagnostyczny rozpoczyna się demontażem turbosprężarki i rozłożeniem jej na poszczególne części. Wszystkie elementy należy dokładnie wyczyścić. Następnie dokonywane są oględziny wzrokowe i kontrolowanie wszystkich punktów pomiarowych, wskazanych przed producenta. Specjaliści zwrócą uwagę, czy filtr powietrza i kolektor wylotowy nie są zanieczyszczone oraz, czy kolektor ssący nie jest zapchany. Sprawdzą szczelność wszystkich przewodów, ocenią stan zużycia elementów eksploatacyjnych, zbadają układ sterowania zmienną geometrią, a także przekonają się, czy w korpusie turbosprężarki nie zgromadziło się zbyt wiele brudu. Konieczne jest także sprawdzenie luzów osiowych i promieniowych na wałku wirnika. W tym celu trzeba zbadać, czy wałek wirnika obraca się równomiernie, czy nie blokuje się i czy jest stabilizowany odśrodkowo. W sytuacji, gdy opory turbiny lub koła nie są wyczuwalne przy ruchu osiowym to znak, że turbosprężarka nie działa poprawnie i należy ją wymienić na nową. Natomiast przy ruchu promieniowym opory nie powinny być wyczuwalne. W naszym serwisie turbosprężarek oferujemy nie tylko sprzedaż nowych urządzeń, ale także usługi regeneracji.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta