Jak wydłużyć żywotność turbosprężarki w samochodzie?
Kiedyś turbosprężarki stosowane były wyłącznie w nielicznych autach, najczęściej sportowych. Posiadając taki “wyjątkowy” element w swoim pojeździe, kierowcy obchodzili się z nimi bardzo ostrożnie. Obecnie turbosprężarka jest czymś powszechnym, dlatego też często zapominamy o tym, wymagają one prawidłowej eksploatacji.
Często dopiero w momencie, gdy zaczyna ona szwankować, uświadamiamy sobie, jak istotny wpływ ma na jazdę samochodem. Regeneracja turbosprężarek i daje bardzo dobre rezultaty, ale w przypadku mocno wyeksploatowanych urządzeń konieczny może nie być możliwa. Wówczas może istnieć konieczność zakupu nowego modelu, a to niemały wydatek.
W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo obchodzić się z turbosprężarką w samochodzie, aby przedłużyć jej żywotność.
Co robić, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością turbosprężarki?
- Przede wszystkim warto używać dobrej jakości oleju silnikowego, a także regularnie go wymieniać. Wałek turbosprężarki pracuje na pełnych obrotach w ekstremalnych warunkach. Olej zapewnia prawidłowe smarowanie i chłodzenie. Kiepskiej jakości produkt nie poradzi sobie z tak trudnymi warunkami pracy. Rekomendowane są przede wszystkim oleje syntetyczne. Bardzo ważne jest też przestrzeganie terminów wymiany oleju. Im starszy i bardziej przepracowany olej, tym wykazuje gorsze właściwości smarne.
- Sprawdzaj poziom oleju w silniku. Jeśli jego stan na bagnecie wskazuje poziom niższy niż dopuszczalny, koniecznie uzupełnij braki.
- Zadbaj też o dobrej jakości filtry powietrza i oleju, także ich regularną wymianę. W ten sposób unikniesz awarii, a nawet uszkodzenia wirnika sprężarki. Słabej jakości filtry mogą słabo oczyszczać olej i szybko zapychają się brudem, przez co nie spełniają prawidłowo swojej funkcji.
- Po szybkiej lub długiej jeździe nie gaś silnika od razu. Dotyczy to przede wszystkim starszych konstrukcji. Dla trwałości turbosprężarki bardzo ważne jest, aby przed zgaszeniem silnik mógł przez kilka minut popracować na niewielkim obciążeniu i przy małych obrotach.
- Unikaj jazdy na pełnej mocy silnika, dopóki nie osiągnie on odpowiedniej temperatury roboczej. W ten sposób zapewnisz turbosprężarce prawidłowe smarowanie.
- Pamiętaj też o innych podzespołach. Na obniżenie żywotności turbosprężarki może wpływać wiele rzeczy, w tym m.in. zatkane i zużyte filtry cząstek stałych, katalizator, niesprawna pompa oleju itp.